
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 10.72 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
Stock: 30158
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59467
Ext.Price$0.59467
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59467 | $0.59467 |
| 10 | $0.55597 | $5.55970 |
| 25 | $0.51979 | $12.99475 |
| 50 | $0.48597 | $24.29850 |
| 100 | $0.45435 | $45.43500 |
| 300 | $0.42478 | $127.43400 |
| 500 | $0.39714 | $198.57000 |
| 1000 | $0.37130 | $371.30000 |
| 3000 | $0.34714 | $1041.42000 |
| 5000 | $0.32454 | $1622.70000 |
